Despre prepelite

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Despre prepelite

Forum adresat crescatorilor, pasionatilor si viitorilor crescatori de prepelite.

Ultimele subiecte

» Vand oua de prepelita si carne de prepelita
Raia varoasa la prepelite EmptyMar Mai 06, 2014 12:28 am Scris de Mihai

» mesaj de bun venit
Raia varoasa la prepelite EmptyMar Mai 06, 2014 12:24 am Scris de Mihai

» Craciun fericit
Raia varoasa la prepelite EmptyVin Ian 18, 2013 11:23 am Scris de Sorina

» Deplumator
Raia varoasa la prepelite EmptyVin Ian 18, 2013 11:21 am Scris de Sorina

» forum refacut
Raia varoasa la prepelite EmptyMar Noi 20, 2012 12:53 pm Scris de Admin

» forum refacut
Raia varoasa la prepelite EmptyMar Noi 20, 2012 12:52 pm Scris de Admin

» forum refacut
Raia varoasa la prepelite EmptyMar Noi 20, 2012 12:45 pm Scris de Admin

» casa de paie
Raia varoasa la prepelite EmptyLun Oct 22, 2012 12:11 pm Scris de sorin.surcel

» Cine? Cati? De unde suntem?
Raia varoasa la prepelite EmptyDum Oct 21, 2012 4:18 am Scris de sorin.surcel

Aprilie 2024

LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Cuvinte-cheie


4 participanți

    Raia varoasa la prepelite

    gabrielbalc
    gabrielbalc


    Mesaje : 49
    Puncte : 62
    Reputatie : 7
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 42
    Localizare : Cluj-Napoca

    Raia varoasa la prepelite Empty Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  gabrielbalc Dum Iun 10, 2012 10:09 am

    Ca sa imbogatim un pic forum-ul si ca sa fie informatia la indemana celor ce au nevoie am decis sa scriu putin despre bolile cu care m-am confruntat eu la prepelite si despre solutionarea lor.
    Raia varoasa.
    Este o boala frecvent intalnita la pasari in general.
    Se manifesta prin niste ulceratii la nivelul picioarelor, uneori sangerande, care in timp se agraveaza si cuprind intreaga talpa precum si degetele sau unghiile. Tot agravare se poate extinde la cioc sau pe capul pasarii.
    Boala este extrem de contagioasa si se extinde rapid de aceea primele exemplare care prezinta semnele bolii trebuie izolate cat mai repede, in fermele mari chiar se prefera sacrificarea lor. De asemenea pasarile infectate grav, cu ulceratii masive se sacrifica deoarece raspund foarte greu la tratament si sunt sursa de infectie continua pentru celelalte infectate mai usor si aflate sub tratament.
    Ca si tratament se pot folosi substante acaricide: romparasec, neostomosan, etc, la indicatia si in dilutia recomandata de medicul veterinar sau de farmacistul veterinar. Substanta trebuie aplicata de mai multe ori pana la vindecare la un interval de 5-7 zile. Daca nu exista posibilitatea de a izola pasarile bolnave trebuie tratate toate pasarile din cusca.
    De asemenea adapostul trebue dezinfectat de cel putin 2 ori pe durata tratamentului cu solutii acaricide in dilutie mai mica: neostomosan, scabatox, etc.
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 76
    Puncte : 146
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 27/05/2012
    Varsta : 30
    Localizare : Romania

    Raia varoasa la prepelite Empty Re: Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  Admin Dum Iun 10, 2012 12:36 pm

    gabrielbalc a scris:Ca sa imbogatim un pic forum-ul si ca sa fie informatia la indemana celor ce au nevoie am decis sa scriu putin despre bolile cu care m-am confruntat eu la prepelite si despre solutionarea lor.
    Raia varoasa.
    Este o boala frecvent intalnita la pasari in general.
    Se manifesta prin niste ulceratii la nivelul picioarelor, uneori sangerande, care in timp se agraveaza si cuprind intreaga talpa precum si degetele sau unghiile. Tot agravare se poate extinde la cioc sau pe capul pasarii.
    Boala este extrem de contagioasa si se extinde rapid de aceea primele exemplare care prezinta semnele bolii trebuie izolate cat mai repede, in fermele mari chiar se prefera sacrificarea lor. De asemenea pasarile infectate grav, cu ulceratii masive se sacrifica deoarece raspund foarte greu la tratament si sunt sursa de infectie continua pentru celelalte infectate mai usor si aflate sub tratament.
    Ca si tratament se pot folosi substante acaricide: romparasec, neostomosan, etc, la indicatia si in dilutia recomandata de medicul veterinar sau de farmacistul veterinar. Substanta trebuie aplicata de mai multe ori pana la vindecare la un interval de 5-7 zile. Daca nu exista posibilitatea de a izola pasarile bolnave trebuie tratate toate pasarile din cusca.
    De asemenea adapostul trebue dezinfectat de cel putin 2 ori pe durata tratamentului cu solutii acaricide in dilutie mai mica: neostomosan, scabatox, etc.


    Domnule gabrielbalc din greseala am sters topicul despre conjunctivita .Imi cer scuze si va rog sa-l refaceti! va multumesc!!
    gabrielbalc
    gabrielbalc


    Mesaje : 49
    Puncte : 62
    Reputatie : 7
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 42
    Localizare : Cluj-Napoca

    Raia varoasa la prepelite Empty Re: Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  gabrielbalc Lun Iun 11, 2012 2:57 am

    Nu este nici o problema, oricum sunt date incomplete. Eventual revin mai incolo mai detaliat.

    Multumesc pentru intelegere!!
    avatar
    rozalia


    Mesaje : 31
    Puncte : 35
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 12/06/2012

    Raia varoasa la prepelite Empty Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  rozalia Mier Iun 13, 2012 8:02 am

    Din pacate m-am lovit si eu de boala asta.La inceput nu stiam ce se intampla. Ele au fost vesle Very Happy , mancau , nu puteam sa-mi dau seama de ce le curge sange . M-am dus cu una dintre ele la medicul veterinar, am primit si cu ce sa le ung pe picioruse, dar cum am mai multe , era imposibil. Cred ca daca trebuia sa le ung pe fiecare, ma mutam cu ei o zi. asa ca le-am dat ceva medicament la toti si le-a trecut.
    Ouale , le-am aruncat pe timpul tratamentului.
    avatar
    rozalia


    Mesaje : 31
    Puncte : 35
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 12/06/2012

    Raia varoasa la prepelite Empty Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  rozalia Joi Iun 14, 2012 9:33 am

    Ce ati facut cu ouale in timpul tratamentului cu antibiotice?
    De expl. Mie imi spunea o faarmacista ca nu se intampla nimic daca se consuma, normal prajit ori fiert.
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 76
    Puncte : 146
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 27/05/2012
    Varsta : 30
    Localizare : Romania

    Raia varoasa la prepelite Empty Re: Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  Admin Joi Iun 14, 2012 12:30 pm

    rozalia a scris:Ce ati facut cu ouale in timpul tratamentului cu antibiotice?
    De expl. Mie imi spunea o faarmacista ca nu se intampla nimic daca se consuma, normal prajit ori fiert.

    Nu se consuma pentru simplul fapt ca la acel moment ouale contin antibiotic pe care il consumam noi.
    avatar
    rozalia


    Mesaje : 31
    Puncte : 35
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 12/06/2012

    Raia varoasa la prepelite Empty raia varoasa la prepelite

    Mesaj  rozalia Joi Iun 14, 2012 9:46 pm

    asta inseamna ca se arunca ouale.
    avatar
    aura.m


    Mesaje : 11
    Puncte : 13
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 01/06/2012

    Raia varoasa la prepelite Empty Re: Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  aura.m Joi Iun 14, 2012 10:48 pm

    Buna Rozalia,

    si eu am auzit de aceasta bola pe alte forumuri, si credeam ca singurul tratament posibil este cel local, individual...
    Tu ce tratament colectiv le-ai administrat de le-a trecut la toate deodata?

    O zi frumoasa!
    aura
    avatar
    rozalia


    Mesaje : 31
    Puncte : 35
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 12/06/2012

    Raia varoasa la prepelite Empty Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  rozalia Vin Iun 15, 2012 9:36 pm

    buna Aura, asta s-a intamplat acu de 3 ani. Am dat oxivit S cinci zile la rand si le-a trecut.Pe urma le-am curata tot , le-am spalat tavile cu clor, am dezinfectat adapatoarele, de atunci nu am mai avut probleme. Ce probleme am avut chiar acuma ,am spalat pe jos cu furtuna, au fost ploi multe, umiditate si am fost nevoita sa le tin in carantina 5 zile tot cu oxivit s, la recomandarea medicului.Ma doare sufletul dupa asa de multe oua aruncate.Asta e.prostia si domnia se plateste.De atunci spal pe jos cu mopul. Crying or Very sad
    Dar ei sunt acuma bine, vioi, manaca, scaun ok. Very Happy
    gabrielbalc
    gabrielbalc


    Mesaje : 49
    Puncte : 62
    Reputatie : 7
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 42
    Localizare : Cluj-Napoca

    Raia varoasa la prepelite Empty Re: Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  gabrielbalc Dum Iun 17, 2012 7:31 am

    Imi pare rau, dar sunt convins ca prepelitele dvs nu au avut raie varoasa . Raia varoasa nu trece sub nici o forma cu antibiotice cu doar cu acaricide, insecticide, deoarece este provocata de paraziti nu de virusi.
    Cat despre ouale recoltate in timpul tratamentului cu antibiotice ca regula generala, acestea se arunca deoarece pot contine resturi de antibiotice.
    avatar
    aura.m


    Mesaje : 11
    Puncte : 13
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 01/06/2012

    Raia varoasa la prepelite Empty Re: Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  aura.m Mar Iun 19, 2012 1:35 am

    Dmnule Balc,
    Puteti sa ne dati mai multe detalii? Care sunt primele semne ale infestarii cu raie varoasa? Cum debuteaza boala? Eu am inteles ca raia voaroasa se poate prezenta si sub forma de mici negi pe talpa prepelitelor (nu sub forma de rana deschisa). E aceasi problema sau negii sunt altceva? Sunt negii prima faza dupa care in faza 2 pocnesc si se transorma in rana deschisa?
    De ce se numeste varoasa? Crustele sunt albe?

    Raia varoasa se transmite si prin oua (provenite de la prepelite infestate)puse la incubator? Adica daca cumpar oua si le primesc prin fan curier nu pot sa fiu 100% sigur ca sunt sanatoase, dar nici nu cred ca pot acarienii sa reziste 16 zile fara gazda...am inteles ca rezista doar 2-3 zile...

    Poate asa vom afla si ce boala au avute prepelitele rozaliei, nici eu nu cred ca acarienii sunt sensibil la antibiotice...dar daca prepelitele dansei s-au facut bine dupa oxivit S e bine sa aflam ce boala a prepelitelor care se manifesta tot prin picioare sangerande se poate trata cu OXivit S

    O zi frumoasa!
    gabrielbalc
    gabrielbalc


    Mesaje : 49
    Puncte : 62
    Reputatie : 7
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 42
    Localizare : Cluj-Napoca

    Raia varoasa la prepelite Empty Re: Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  gabrielbalc Mar Iun 19, 2012 6:16 am

    Boala debuteaza cu aparitia unor negi in in talpa si pe degete, negi care ulcereaza in cateva zile. Mai poate afecta si unghiile. Crustele la inceput sunt albe ulterior devenind rosii, sangerande. Din cate am inteles se pot transmite si prin oua acarienii fiind surprinzator de rezistenti mai ales in mediu prielnic.
    Cu siguranta prepelitele doamnei Rozalia nu au avut raie variasa. Cel mai probabil a fost o rana de la cusca, care tratata cu antibiotic in cateva zile s-a vindecat.

    Continut sponsorizat


    Raia varoasa la prepelite Empty Re: Raia varoasa la prepelite

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Apr 27, 2024 2:46 pm