Despre prepelite

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Despre prepelite

Forum adresat crescatorilor, pasionatilor si viitorilor crescatori de prepelite.

Ultimele subiecte

» Vand oua de prepelita si carne de prepelita
fonduri europene EmptyMar Mai 06, 2014 12:28 am Scris de Mihai

» mesaj de bun venit
fonduri europene EmptyMar Mai 06, 2014 12:24 am Scris de Mihai

» Craciun fericit
fonduri europene EmptyVin Ian 18, 2013 11:23 am Scris de Sorina

» Deplumator
fonduri europene EmptyVin Ian 18, 2013 11:21 am Scris de Sorina

» forum refacut
fonduri europene EmptyMar Noi 20, 2012 12:53 pm Scris de Admin

» forum refacut
fonduri europene EmptyMar Noi 20, 2012 12:52 pm Scris de Admin

» forum refacut
fonduri europene EmptyMar Noi 20, 2012 12:45 pm Scris de Admin

» casa de paie
fonduri europene EmptyLun Oct 22, 2012 12:11 pm Scris de sorin.surcel

» Cine? Cati? De unde suntem?
fonduri europene EmptyDum Oct 21, 2012 4:18 am Scris de sorin.surcel

Aprilie 2024

LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Cuvinte-cheie


+2
gabrielbalc
Admin
6 participanți

    fonduri europene

    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 76
    Puncte : 146
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 27/05/2012
    Varsta : 30
    Localizare : Romania

    fonduri europene Empty fonduri europene

    Mesaj  Admin Vin Iun 01, 2012 12:03 am

    Intre anii 2007-2013 exista trei fonduri structurale pentru care Romania este eligibila: Fondul European pentru Dezvoltare Regionala, Fondul de Coeziune si Fondul Social European.

    Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) este destinat agriculturii si dezvoltarii rurale. In concluzie, fondurile nerambursabile se primesc pentru dezvoltare, pentru infiintarea unor noi ferme, pentru crearea unor noi locuri de munca, etc.

    Conditia minima pentru obsorbtia banilor este ca micile ferme sa produca pentru piata si nu pentru consum propriu. Un fermier care detine o ferma de semi-subzistenta poate depune un plan de dezvoltare pe o perioada de cinci ani putand primi anual 1.500 de euro.

    Un tanar care doreste sa dezvolte o afacere in mediul rural poate primi o prima de instalare de pana la 40.000 de euro. Poate primi si o cofinantare de pana la 60% din costul pentru achizitionarea de utilaje sau construirea de grajduri sau alte necesitati.

    Cei care doresc sa solicite fonduri europene pot beneficia pana la 1,6 milioane de euro pentru investitii in zootehnie si in culturile vegetale, pentru infiintarea sau modernizarea fermelor mixte. In perioada 2010 – 2013 se vor acorda fonduri nerambursabile intre 40% si 75% din valoarea eligibila a proiectului. Suma minima acceptata a unui proiect pentru exploatatiile agricole este de 5000 de euro. In proiectele de finanatare au prioritate fermele pentru cresterea animalelor in special bovine pentru lapte, porcine pentru reproductie si ingrasat, ovine si caprine si nu in cele din urma pasarile.

    Din grupa pasarilor am ales ca fiind cele mai productive prepelitele, deoarece ajung la maturitate foarte repede, respectiv 40 de zile de la eclozare si depun pana la 350 de oua intr-un an.

    sursa:http://www.afacere-prepelite.ro/

    Mentionez ca pentru orice accesare a fondurilor trebuie sa consultati un consilier agricol sau o firma care se ocupa cu proiecte agricole pentru ca, fiecare caz are paricularitati date de zona in care vor sa deschida afacerea, potentialul financiar si altele !
    gabrielbalc
    gabrielbalc


    Mesaje : 49
    Puncte : 62
    Reputatie : 7
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 42
    Localizare : Cluj-Napoca

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  gabrielbalc Vin Iun 01, 2012 10:36 pm

    Ce inseamna ferma de semi-subzistenta? Concret cate prepelite trebuie sa ai sa poti accesa fondurile?
    andreiliviu105
    andreiliviu105


    Mesaje : 35
    Puncte : 43
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 32
    Localizare : Tiganesti Jud. Teleorman

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  andreiliviu105 Sam Iun 02, 2012 9:59 am

    Din cate am inteles eu de la cei de la mine din zona trebuiesc 760 capete Smile
    gabrielbalc
    gabrielbalc


    Mesaje : 49
    Puncte : 62
    Reputatie : 7
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 42
    Localizare : Cluj-Napoca

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  gabrielbalc Dum Iun 03, 2012 4:10 am

    Multumim pentru informatii.
    minicu
    minicu


    Mesaje : 58
    Puncte : 90
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 27/05/2012
    Varsta : 56
    Localizare : Focsani

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  minicu Mar Iun 05, 2012 11:20 am

    Daca ai varsta sub 40 de ani si lucrezi in agricultura poti beneficia de
    fonduri europene destinate tinerilor.
    Masura prin care se pot accesa aceste fonduri este masura 112 – “Instalarea tinerilor fermieri”.
    Sunt cateva conditii de baza pentru a putea accesa aceste fonduri si anume:
    • sa nu detina exploatatia agricola de mai mult de un an de zile, modul de verificare se face printr-o adeverinta eliberata de APIA (Agentia de Plati si Interventii in Agricultura) in cazul in care exploatatia agricole detine doar teren arabil; iar daca detine si animale este nevoie de o adeverinta si un extras cu animalele detinute de la Directia Sanitar Veterinara (DSV).
    • exploatatia agricole trebuie sa fie de cel putin 6 UDE (unitati de dimensiune economica, acestea se calculeaza in fuctie de cat teren arabil detine sau de cate animale detine), 6 UDE reprezinta 10.000 de euro si suma maxima care se poate obtine este de 25.000 euro daca exploatatia este de cel putin 14 UDE dar sa nu depaseasca 40 de UDE.
    • sa aibe calificare in domeniu, facultate de agronomie, cursuri de calificare in agricultura (APIA organizeaza cursuri in domeniul agriculturii si zootehniei), sau scoala profesionala in domeniul agriculturii.

    Daca aceste conditii sunt indeplinite se poate merge mai departe, fie mergeti pe cont propriu si intocmiti dumneavoastra proiectul fie apelati la o companie de consultanta, dar numai in urma unei cercetari mai amanuntite ( deoarece sunt destule firme de consultanta care zic ca intocmesc proiectul si pana la urma clientul plateste si proiectul nu este eligibil, sau nici macar nu il mai intocmesc). Cel mai bine este sa mergeti ep baza de recomandari, daca cunoasteti pe cineva care a primit finantare, ar fi indicat sa vorbiti cu acea persoana si sa va dea mai multe informatii cu privire la firma de consultanta.
    Una dinte cele mai serioase companii de consultanta in domeniul finantarii din fonduri europene este ROMCOM, ofera consultanta pentu toate tipurile de proiecte.
    Grabiti-va sa accesati aceste fonduri pentru ca mai sunt disponibile pana in 2013, iar din 2010 finantarea nerambursabila se reduce cu 10 % pentru pentru proiectele pe masura 121.
    gabrielbalc
    gabrielbalc


    Mesaje : 49
    Puncte : 62
    Reputatie : 7
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 42
    Localizare : Cluj-Napoca

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  gabrielbalc Mar Iun 05, 2012 11:56 am

    Sa inteleg ca prin asta trebuie sa te muti la tara.
    andreiliviu105
    andreiliviu105


    Mesaje : 35
    Puncte : 43
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 32
    Localizare : Tiganesti Jud. Teleorman

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  andreiliviu105 Mier Iun 06, 2012 12:06 pm

    E o mare prostie in romania. Iti vine sa iti iei campii sa pleci ... Nu se poate face nimic in romania
    avatar
    Tawy32


    Mesaje : 25
    Puncte : 29
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 47
    Localizare : Dej jud.Cluj

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  Tawy32 Mier Iun 06, 2012 12:08 pm

    andreiliviu105 a scris:E o mare prostie in romania. Iti vine sa iti iei campii sa pleci ... Nu se poate face nimic in romania
    nu te descuraja va curge apa si la moara noastra Laughing
    andreiliviu105
    andreiliviu105


    Mesaje : 35
    Puncte : 43
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 32
    Localizare : Tiganesti Jud. Teleorman

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  andreiliviu105 Mier Iun 06, 2012 12:12 pm

    Sa dea Dumnezeu Very Happy
    minicu
    minicu


    Mesaje : 58
    Puncte : 90
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 27/05/2012
    Varsta : 56
    Localizare : Focsani

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  minicu Mier Iun 06, 2012 12:23 pm

    gabrielbalc a scris:Sa inteleg ca prin asta trebuie sa te muti la tara.

    Nu dar trebuie sa-ti iei teren la tara.Daca ai norocul ca "tara" sa fie aproape de oras poti sa faci naveta.
    gabrielbalc
    gabrielbalc


    Mesaje : 49
    Puncte : 62
    Reputatie : 7
    Data de inscriere : 28/05/2012
    Varsta : 42
    Localizare : Cluj-Napoca

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  gabrielbalc Mier Iun 06, 2012 1:25 pm

    Teren la tara am. Nu vad care e legatura.
    Sorina
    Sorina


    Mesaje : 32
    Puncte : 35
    Reputatie : 3
    Data de inscriere : 15/06/2012
    Varsta : 57
    Localizare : Navodari-Constanta

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  Sorina Vin Iun 15, 2012 11:00 pm

    Clarificari privind calcularea UDE pentru cresterea prepelitelor in cadrul masurii 112

    Cum se calculeaza Unitatile Dimensiunile Economice UDE pentru cresterea prepelitelor in cadrul masurii 112, din fonduri europene.
    Cresterea prepelitelor a devenit in ultimul timp un subiect foarte discutat datorita beneficiilor pe care le aduc oule acestora. Incadrarea prepelitelor pentru calculul acestor dimensiuni se realizeaza conform regulamentului CE 1444/2002 privind fisa exploatatiei care urmeaza a fi utilizata in scopul determinarii veniturilor exploatatiilor agricole si analizarii activitatii economice a acestor exploatatii.

    Prepelitele se incadreaza la pozitia J16/d – alte pasari de curte.

    in tabelul privind Lista coeficientilor MBS 2008 care sta la baza formularului cererii de finantare aferenta masurii 112, în cadrul „Stabilirii categoriei de ferma – structura culturilor si calcul UDE”, s-a strecurat o eroare de traducere la codul J16d trecându-se „alti pui” în loc de „alte pasari”.

    Asadar, la pozitia J16d categoria corecta este „alte pasari”, categorie care include si prepelitele.

    Totusi pentru a realiza UDE-le necesare depunerii proiectului si incasarea sumei de 12.000 de euro, trebuie sa aveti deja 3500 de prepelite.

    http://cerere-finantare.ro/wp-content/uploads/2011/05/GHIDUL_SOLICITANTULUI_pentru_Masura_112_-_Varianta_Consultativa_mai_2011.pdf
    Sorina
    Sorina


    Mesaje : 32
    Puncte : 35
    Reputatie : 3
    Data de inscriere : 15/06/2012
    Varsta : 57
    Localizare : Navodari-Constanta

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  Sorina Vin Oct 12, 2012 9:13 pm

    Recent am terminat niste cursuri de antreprenoriat si am facut si un modul de fonduri europene,am aflat ca fondurile sunt momentan terminate, se pot da si celor peste 40 de ani.
    Acum...daca cei ce au depus dosarul(e aprobat) si asteapta fonduri dar din varii motive renunta la ele, se deblocheaza suma de bani si o poate lua alcineva cu dosarul depus...
    Ce va sfatuiesc, faceti dosarul numai prin firme specializate (va ia comision de pana la 15%)dar aveti garantia ca e bine intocmit, stati cu ochii mereu pe internet la sectiunea ce va intereseaza, aaa si cel mai important ,trebuie neaparat sa aveti firma infiintata si suma de bani in cont(partea dvs de bani pentru proiect)

    Sa aveti o zi frumosa!!!
    minicu
    minicu


    Mesaje : 58
    Puncte : 90
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 27/05/2012
    Varsta : 56
    Localizare : Focsani

    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  minicu Lun Oct 15, 2012 6:02 am

    Din cate am inteles nu se mai primesc dosare pt cei 1500 euro anual timp de 5 ani.Asteptam poate incepe o noua serie poate si cu finantare mai buna .

    Continut sponsorizat


    fonduri europene Empty Re: fonduri europene

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Joi Apr 25, 2024 11:38 pm