Despre prepelite

Forum adresat crescatorilor, pasionatilor si viitorilor crescatori de prepelite.

Ultimele subiecte

» Vand oua de prepelita si carne de prepelita
Mar Mai 06, 2014 12:28 am Scris de Mihai

» mesaj de bun venit
Mar Mai 06, 2014 12:24 am Scris de Mihai

» Craciun fericit
Vin Ian 18, 2013 11:23 am Scris de Sorina

» Deplumator
Vin Ian 18, 2013 11:21 am Scris de Sorina

» forum refacut
Mar Noi 20, 2012 12:53 pm Scris de Admin

» forum refacut
Mar Noi 20, 2012 12:52 pm Scris de Admin

» forum refacut
Mar Noi 20, 2012 12:45 pm Scris de Admin

» casa de paie
Lun Oct 22, 2012 12:11 pm Scris de sorin.surcel

» Cine? Cati? De unde suntem?
Dum Oct 21, 2012 4:18 am Scris de sorin.surcel

Noiembrie 2017

LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Calendar Calendar

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Cuvinte-cheie

determinarea sexului

Distribuiţi
    Admin
    Admin

Puncte : 146
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 27/05/2012
    Varsta : 24
    Localizare : Romania

determinarea sexului

Mesaj  Admin la data de Mar Iun 05, 2012 12:06 am

La prepelitele japoneze , este utila sortarea dupa sex a puilor la cca. 20 zile. Acest lucru se face dupa aspectul exterior. Penele de pe burta masculului prezinta o clara nuanta de maro, pe cand puii de gen feminin au pe burta pene gri-maro (patat) cu pete negre.
    Avantajul separarii timpurii a puilor consta in faptul ca, la cocosei se poate da o hrana cu o valoare proteica mai scazuta, de cca 15…20 % , pentru a se reduce costurile.
    Separarea timpurie dupa sex este permisa numai la aceasta rasa.Toate celelalte rase permit selectarea dupa sex numai dupa maturizarea sexuala – adica dupa a 38-a pana la a 40-a zi.

Determinarea sexului:
    Se tine prepelita cu spatele in sus. Puicuta prezinta o cloaca normala, care se poate observa si la alte pasari.
    La mascul se poate observa deasupra cloacai o vezica seminala umflata si de culoare rosiatica. O usoara apasare cu degetul mare si cel aratator pe vizica seminala duce la iesirea spermei albe si cremoase. Aceasta determinare se poate face numai dupa maturizarea sexuala.
    O matca este formata dintrun mascul la trei femele.
    Femelele trebuie puse in jurul celei de-a 35 zi in custile pentru depus ouale. Pentru a avea ceva timp sa se socializeze inaintea de inceperea ouatului.
    Primele prepelite, incep ouatul abia in a 38 a pana in a 40 a zi de viata .
    In a 50 a zi de viata au o rata de ouat de cca 50% si la varsta de 60 zile ating o rata de ouat de 75 pana la 80%.
    Varsta de 60 de zile este momentul in care se pot taia prepelitele de care nu este mare nevoie.
    Cocoseii se pot taia deja de la varsta de 45 -50 zile scazand astfel costul de productie pentru fiecare kg de pasare pentru carne.
    La o ingrijire atenta, pierderile de crestere se reduc de la 0 pana la 2 %. Daca pierderile de crestere sunt simtitor mai mari, ar trebui investigat unde se afla motivele – de cele mai multe ori ele se datoreaza propriei persoane respectiv ingrijitorului.

Popa Alexandru

Puncte : 1
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 19/09/2012

va rog ajutati-ma!

Mesaj  Popa Alexandru la data de Mier Sept 19, 2012 2:37 am

buna ziua!ma numesc Alexandru si sunt nou pe forum.am 40 de prepelite cu varsta de 8 saptamani si pana acum nu au ouat niciodata.nu reusesc sa imi dau seama care e femela si care e mascul.nu am putut sa le sortez dupa aceste metode pt ca nu prea am inteles...cea cu penajul am incercat-o prima data si am constatat ca cele pe care le credeam femele nu erau pentru ca ,calcau alte prepelite..si cea de a doua cu chestia de sub cloaca nu am reusit sa ii diferentiez..va rog frumos sa ma ajutati ca nu stiu ce sa le mai fac pentru ca s-au si ranit intre ei...va multumesc mult!
    minicu

Puncte : 90
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 27/05/2012
    Varsta : 50
    Localizare : Focsani

Re: determinarea sexului

Mesaj  minicu la data de Mier Sept 19, 2012 12:55 pm

Bine ai venit!Daca nu au ajuns la varsta care oua e mai greu sa le deosebesti! La mascul daca apesi pe cloaca iese un lichid alb (sperma).

Continut sponsorizat

Re: determinarea sexului

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Lun Noi 20, 2017 2:55 pm